Facebook Tarafından Dinleniyor Olabiliriz!

Facebook’un başı bir türlü dertten kurtulmuyor. Ortam dinlemesi yaptığı iddialarıyla gündeme gelen Facebook, son olarak 9Gag’de yayınlanan bir görüntüyle başını biraz daha derde soktu.

İddialara göre mobil uygulama kapalı olsa bile ortam dinlemesi yapabilen Facebook, haklarında yapılan bu iddiaları kesin olarak yalanlamış olsa da, sürekli olarak mikrofonu açık bulunan cihazlar için böyle bir durumun söz konusu olması oldukça gerçekçi. Son olarak 9Gag’de yayınlanan görüntüler bu durumu kanıtlamış ve ateş olmayan yerden duman çıkmaz deyimini de doğrulamıştır. Fakat özellikle teknoloji takipçileri tarafından en çok merak edilen hususlardan birisi ise Facebook’un bunu neden yaptığı?

Reklamlar İçin Dinleme Yapıyor Olabilir

Facebook’un ortam dinlemesi yapmasında akıllara gelen ilk temel ve gerçekçi senaryo ise, bunları reklam verilerinde kullanması oluyor. Ortam dinlemeleri sayesinde tespit ettikleri ilgi ve alaka düzeyleri sayesinde belirli reklam politikaları üretebilecekleri düşünülse de, bunun daha kötü amaçlar için kullanılıp kullanılmayacağının herhangi bir garantisi bulunmuyor.

Yine 9Gag’de yayınlanan görüntüde kedi maması ile alakalı konuşmalar yapıldığında, Facebook reklamlarında kedi maması ile alakalı görüntüleri o kullanıcılara sunuyor. Burdan da anlaşılacağı gibi yapılan dinlemelerin reklam odaklı olduğu aşikar durumda.

Guardian’ın yaptığı habere göre şirket temsilcilerinden birinin sadece reklam uğruna böyle bir işe kalkışmayacağı vurgulanmış olsa da, özellikle Instagam’da da buna benzer olayların yaşanması, durumu açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.